Światowa stolica zapachu
Światowa stolica zapachu

Światowa stolica zapachu

Grasse to typowa prowansalska miejscowość z budynkami w kolorze ochry z dużymi okiennicami chroniącymi przed promieniami słońca i labiryntami wąskich uliczek. To właśnie tutaj pięć wieków temu za sprawą garbarzy skór rozpoczęto produkcję perfum. Garbarze chcąc ukryć nieprzyjemny zapach skór wpadli na pomysł, żeby je perfumować. Okoliczne pola zaczęły pokrywać się  różami i jaśminem, które wypełniały flakony pierwszych perfum. Do miasta napływali perfumiarze, ludzie obdarzeni niezwykle wrażliwym węchem, ale równocześnie ludzie bardzo kreatywni i pracowici. Z czasem produkcja wyrobów skórzanych została całkowicie wyparta przez produkcję perfum.

Perfumiarze nazywani są „nosami” i obecnie uznawani są za ekspertów nie tylko w wydobywaniu perfum i aromatów z naturalnych surowców, ale również w doskonałym imitowania zapachów. Potrafią rozróżnić ponad 2000 rodzajów zapachów. To niezwykle cenieni specjaliści.

Perfumiarze nazywani "nosami"

 

Dzisiaj przemysł perfumeryjny regionu to dziesiątki mniejszych i większych przedsiębiorstw, również tych kultywujących dawne tradycyjne metody produkcji perfum, olejków eterycznych, destylatów i kompozycji zapachowych zatrudniający kilka tysięcy osób. W mieście ciągle działają trzy historyczne perfumerie: Galimard – powstała w 1747 roku trzecia najstarsza perfumeria      w Europie, Molinard oraz Fragonard, które są otwarte dla zwiedzających i umożliwiają przyjrzenie się z bliska procesowi produkcji zapachów „od kwiata do flakonu”, a także pozwalają na skomponowanie własnej kompozycji zapachowej.

Region w którym położone jest Grasse pomiędzy morzem i górami, od zawsze korzysta z doskonałych warunków i niezwykle żyznej gleby dla uprawy kwiatów i produktów wykorzystywanych przy produkcji zapachów. Panuje tutaj swoisty mikroklimat z umiarkowanymi łagodnymi temperaturami, długimi okresami słonecznej pogody z małą ilością deszczu.

 

Okolice Grasse światowej stolicy perfum

 

W Grasse uprawiane są róże majowe wykorzystywane do produkcji perfum Channel nr 1. Swoją perfumerię i pola uprawne posiada tutaj Dior. Całkowita powierzchnia upraw roślin wykorzystywanych przy produkcji zapachów przekracza 100 tysięcy hektarów, a ich cena przekracza nawet kilkukrotnie ceny roślin z innych regionów świata z uwagi na bogactwo i intensywność zapachu oraz "terroir" czyli unikatowy splot warunków geologicznych i klimatycznych, w których rosną.

To właśnie dlatego Grasse uznaje się za światową stolicę perfum.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl