Muzyczna symfonia zapachu
Muzyczna symfonia zapachu

Muzyczna symfonia zapachu

Można się z tym zgadzać lub nie, ale istnieje wiele podobieństw między zapachem a muzyką. Skąd bierze się to podobieństwo? Przede wszystkim muzyka i zapachy posługują się tym samym językiem: są skomponowane z nut, harmonii i z tego co nazywane jest kwintesencją czyli perfumem, zwanym również kompozycją. Jeżeli pojawiają się trudności w wyrażeniu słowami zapachu lub perfum, okazuje się, że z pomocą może przyjść terminologia muzyczna.

Jeżeli chcemy przenieść się do świata muzyki to myślimy o tonach i akordach. Podobne słownictwo używane jest do opisu świata perfum, gdzie mówimy o akordach i harmoniach. Doskonałe zapachy są tak kompleksowe, sensualne i harmonizujące jak wielka kompozycja muzyczna. Składają się one z wielu, ale czasem tylko kilku nut, które wystarczą, żeby uchwycić wizję perfumiarza. 

Tak jak akord w muzyce, perfumy zawierają górne nuty (głowy), nuty środkowe zwane nutami serca i nuty bazowe. Nuty górne są pierwszymi jakie czujemy, którym zawdzięczamy nasze pierwsze wrażenia zapachowe. Na górne nuty składają się malutkie lekkie cząstki molekularne o dużej lotności, które szybko wyparowują. Nuty serca pojawiają się tuż przed zanikiem górnych nut. Zapach pochodzący z tych nut utrzymuje się od dwóch minut do godziny od aplikacji, rozpylenia perfum. Nuty bazowe pojawiają się w momencie kiedy zanikają nuty serca. Zapach wytwarzany jest przez duże, ciężkie cząstki molekularne i nie są one wyczuwalne zazwyczaj przez pierwsze trzydzieści minut od aplikacji perfum. Są często utrwalaczem zapachu, który utrzymuje i wzmacnia siłę najdelikatniejszych górnych i środkowych nut.  

Różnice w prędkości procesu parowania zawartych w perfumach cząstek molekularnych sprawiają, że perfumy nie będą pachnieć tak samo na początku jak po kilku godzinach od ich aplikacji.

Akord w muzyce z dwoma lub większą ilość kluczy, nut lub tonów, które grane razem tworzą nowy dźwięk, jest trochę jak akord w zapachu, który jest harmonią mieszanek zapachowych, pieczołowicie skomponowanych, żeby stworzyć całkowicie nowy i unikalny zapach. Podobnie jak w przypadku akordu trudno jest wykryć jego indywidulane komponenty. 

Żyjący w XIX wieku angielski chemik i perfumiarz Septimus Piesse opublikował książkę pod tytułem "Sztuka perfumerii", która była swoistym przewodnikiem po zapachach, w której przedstawił ideę myślenia o zapachach jak o nutach muzycznych. Skonstruował skalę 46 różnych zapachów, którą nazwał gamą zapachów. Poszczególne zapachy umieścił w różnych miejscach na pięciolinii. Mimo wielu wad jego koncepcji, od tego momentu zaczęto posługiwać się nutami i akordami w perfumerii.    

Zapachy, podobnie jak muzyka, potrafią wpłynąć na to jaki mamy nastrój i jak się czujemy. Zapach może być podobnie jak muzyka spokojny, majestatyczny lub wręcz przeciwnie energetyczny i głośny. Jednocześnie może być prosty jak śpiew a cappella lub złożony i majestatyczny jak symfonia. Niektóre zapachy są lekkie jak dźwięk instrumentów o wysokiej częstotliwości, inne nieco cięższe jak śpiew i dźwięk gitary, a inne jeszcze cięższe jak dźwięk bębnów czy basów.

Wydaje się, że jedną z najbardziej oczywistych porównań zapachów z muzyką z pewnością jest zdolność do tworzenia atmosfery.

Znajdźmy chwilę na relaks przy dźwiękach muzyki w towarzystwie zapachu świec lub wosków. Sprawdźmy sami jak bliskie mogą być skojarzenia muzyki z zapachem. 

  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl