Niesamowita aura Hawany
Niesamowita aura Hawany

Hawana - pełna kontrastów i ulicznego gwaru stolica Kuby. Przyciąga jak magnes dzięki swojej niesamowitej aurze i ich mieszkańcom - Habaneros.

Serce miasta pulsuje w trzech głównych dzielnicach - modernistycznym Vedado, zrujnowanym Centro i odrestaurowanej częściowo Starej Hawanie. Mimo, że sąsiadują ze sobą to uderza kontrast między nimi, bo różni je niemal wszystko. Kontrasty, jakie napotkać można w Hawanie przyciągają i intrygują, a karaibski klimat wpływa dodatkowo na tą niesamowitą aurę miasta.

Turyści licznie odwiedzający Hawanę, w pierwszej kolejności trafiają do Starej Hawany. Stosunkowo niewielka w porównaniu z pozostałymi częściami miasta zachowała swój kolonialny charakter. Znajdują się tu najważniejsze odrestaurowane place miasta – Vieja, Armas, San Francisco oraz wspaniały Parque Central. Przez deptak Obispo wypełniony turystami i Hawańczykami trudno się w ciągu dnia przecisnąć. Ciągnący się od Floridity do plaza de Armas, pełen jest sklepów, restauracji i barów, z których rozbrzmiewa muzyka na żywo i gwar rozmów.

      

El Floridita to ulubiony bar pisarza Ernesta Hemingwaya. Floridita została otwarta w 1817 r. pod inną nazwą, jednak pod wpływem amerykańskich turystów właściciel zmienił jej nazwę na La Florida, a z czasem mieszkańcy Hawany zaczęli nazywać ją Floridita. Motto Floridity brzmi „La cuna del Daiquiri”, czyli „kolebka Daiquiri”. To właśnie bar Floridita, a przede wszystkim jego stały bywalec Ernest Hemingway przyczynili się do rozsławienia tego drinka, przyrządzanego na bazie rumu, na całym świecie. Tam też w latach 30. XX w. powstała jedna z najbardziej znanych wersji Daiquiri, zwana Daiquiri No. 4 lub Frozen Daiquiri (Mrożone Daiquiri).

    

W okolicy katedry znajduje się kolejny sławny hawański bar - La Bodeguita del Medio. Hemingway mawiał: „My mojito in La Bodeguita, my daiquiri in El Floridita” („Moje mojito w La Bodeguita, moje daiquiri w El Floridita”), dlatego bar jest pełen chętnych, żeby spróbować słynnego mojito, które powstało jako jeden z wariantów Daiquiri.

Havana Vieja (Stara Hawana) wpisana została na listę UNESCO w 1982 roku. Mnóstwo pięknych niegdyś barokowych i neoklasycystycznych kamienic i pałaców niestety popadały w ruinę przez lata rządów Fidela. Dzisiaj na szczęście powoli odzyskują swój dawny blask podobnie jak i cała dzielnica. 

Centro, położone tuż obok, uznawane jest za esensję miasta. Muzea, hotele, kawiarnie i drogie restauracje ustępują tutaj miejsca w większości zniszczonym XIX-wiecznym kolorowym kamienicom, a muzyka na żywo, ulicznemu głośnemu gwarowi i dźwiękom nowoczesnego reggaetonu. Dzielnica żyje niemal całą dobę. To tu można zaobserwować jak toczy się codzienne życie Habaneros - jak pracują, mieszkają, bawią się i spędzają wolny czas. Centro jest najbardziej zrujnowaną częścią stolicy. Jest usytuowana frontem do Zatoki Hawańskiej, zatem jest najbardziej narażona na działanie soli morskiej oraz niszczycielskiego wiatru huraganów. Szczególnie widoczne jest to strony Malecon, nadmorskiej promenady, która uznawana jest za serce dzielnicy. Wieczorami jest tutaj tłoczno i gwarno. Jest miejscem spotkań mieszkańców stolicy, całych rodzin, spotkać tutaj można ulicznych muzyków, ale i naciągaczy oraz prostytutki. Wszyscy doświadczają tutaj chłodnej bryzy znad oceanu i mogą podziwiać zachód słońca nad Vedado.

Vedado jest jedną z najmłodszych dzielnic Hawany. Od Starej Hawany i Centro różni ją architektura i styl życia. W Vedado hiszpańska kolonialna architektura w postaci okazałych rezydencji miesza się z wieżowcami stawianymi w latach 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku. Nie ma tu tak wielu zabytków jak w Starej Hawanie, mimo tego jest odwiedzana licznie przez turystów. W Vedado znajdują się słynne hotele National i Habana Libre czy kultowa lodziarnia Coppelia, przed którą codziennie tworzą się długie kolejki. W Vedado znajdują się również liczne kluby i kina, urzędy państwowe i ambasady oraz legendarny Plac Rewolucji na którym przemawiał Fidel Castro. 

   

Taka jest Hawana - pełna kontrastów ze swoją niesamowitą aurą. Warto odwiedzać i zachwycać się tym niesamowitym miejscem i jego mieszkańcami. Zapraszamy do odwiedzania Hawany ale i do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie odnajdziecie Aurę Hawany (Havana vibes) - jeden z naszych zapachów świecy i wosków, do którego stworzenia inspiracją była atmosfera i energia niezwykłej kubańskiej stolicy.     

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl