Walencja - miasto pomarańczy
Walencja - miasto pomarańczy

Walencja, trzecie co do wielkości miasto Hiszpani leży na wybrzeżu o nazwie Costa del Azahar, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza wybrzeże kwiatu pomarańczy, a cały rejon został ochrzczony mianem "sadu Hiszpanii". Nie można się temu dziwić bo plantacje pomarańczy ciągną się tutaj kilometrami na obrzeżach miasta i zajmują powierzchnię ponad 120.000 hektarów. Pomarańcza stała się łatwo identyfikowalnym symbolem całego regionu.

Mieszkańcy rejonu Walencji kochają swoje pomarańcze. Roczne spożycie pomarańczy przez mieszkańców regionu jest pięć razy większe niż mieszkańców północy kontynentu. Kwiat pomarańczy uznawany jest za symbol pomyślności, stąd tradycja umieszczania go w bukiecie ślubnym każdej panny młodej z Walencji. Ta tradycja ślubna rozpowszechniła się szeroko również w innych regionach kraju. Po ślubie panna i pan młody odnoszą się do siebie jako do "drugiej połówki pomarańczy".

W samym mieście, napotkać można wiele motywów i zdobień nawiązujących do pomarańczy. Meczet w Walencji ma dziedziniec obsadzony drzewkami pomarańczy na podobieństwo tego najbardziej znanego i spektakularnego w Kordobie. Odwiedzając z kolei budynek dworca zwraca uwagę jego fasada, która ozdobiona motywem pomarańczy.

 

 

Podobnie jak budynek Mercado Central, którego budowa została sfinansowana ze środków finansowych zarobionych na handlu pomarańczami. Budynek wieńczy charakterystyczna kopuła, do której zdobienia wykorzystano motyw pomarańczy. 

 

 

 

Piłkarze miejscowego klubu Valencia CF chluba całego regionu, zazwyczaj występują w strojach w kolorach czarno-białych, ale ich rezerwowy komplet jest w kolorze pomarańczowym. Wielu kibiców właśnie w takim kolorze koszulek kibicuje piłkarzom z trybun i święci ich sukcesy.  

Drzewka pomarańczowe widoczne są w każdym zakątku miasta. Choć te w mieście mają bardziej dekoracyjny charakter to pomiędzy kwietniem a majem, na kiedy przypada ich czas kwitnienia, w powietrzu unosi się niesamowity zapach. To właśnie kwiaty pomarańczy stosowane są do produkcji olejków zapachowych.

Żeby poczuć ten niesamowity aromat, który oddaje klimat tego niesamowitego miasta zapraszamy do naszego sklepu i wypróbowania świecy lub wosku Valencia orange.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl